Vilka vi är

Församlingens vision

Vi vill vara en utåtriktad och kärleksfull gemenskap
där vi utmanas att bli mer lika Jesus Kristus.

Om oss

Vi är en församling med runt 60 engagerade människor. Varje söndag möts vi till gudstjänst då alla åldrar medverkar med sina gåvor. Det finns för tillfället ett lovsångsteam och på musikfronten har vi har några solister som sjunger ibland och en organist. Vi har även Dala brass, vår blåsmusik som ibland medverkar. Musikstilen är bred och den är endast begränsad av de gåvor vi själva har.  Vi fikar alltid tillsammans, det är en omistlig del av gemenskapen. Viktigt för oss är öppenhet och att människor får komma precis som de är med sina livssituationer, frågor och funderingar.

Varannan fredag träffas vi halv sex (17:30) och äter tillsammans och umgås, detta är välbesökta inkluderande och uppskattade tillfällen till gemenskap. Alla är välkomna, ett utmärkt tillfälle att knyta kontakter över kultur, nations och religionsgränser.

Vi har också en ungdomsgrupp tillsammans med EFS och Missionskyrkan i stan. Den består av runt 15 ungdomar som träffas varje fredagskväll för skoj, andakt och gemenskap.

Vi samarbetar med de övriga kristna församlingarna i vår stad. Vi är aktiva i BKSR (Borlänge kristna samarbetsråd) och vi firar gudstjänst tillsammans med några av de andra församlingarna i Borlänge med jämna mellanrum.

Det finns också husgrupper som träffas regelbundet.