ANKARET I STORMEN

Mike och jag åkte för några veckor sedan till Ukraina, för att leverera en skåpbil som donerats av RIA i Borlänge. Den kommer användas av YWAM i Lutsk (en systerorganisation till YWAM Dalarna) i deras hjälparbete bland de krigsdrabbade i framför allt östra Ukraina.

Bilen hade vi packat med bl a rullstolar och medicinsk utrustning, som omedelbart fördes vidare till dem som hade behov. Nu i veckan kom det dessutom till Lutsk en lastbil från Emmaus i Borlänge (de skickar en lastbil varannan månad) med många fler rullstolar, sjukhussängar och annat användbart. Tack för alla förböner för vår resa – allt det praktiska gick utan några som helst problem och vi såg hur Gud var med i allt!

Situationen i Ukraina är obeskrivbar, helt ogripbar för en ”skyddad” svensk, som jag. Jag frågade våra vänner hur de hanterar den oerhörda stressen, osäkerheten och rädslan, och som svar fick jag några punkter som jag tror gäller oss allihop, var vi än är:

  • Tacksamhet – Tacka Gud och tacka människor för det goda som finns, även om det bara känns som små saker. När man lägger fokus på tacksamhet finns det inte lika mycket plats för oro.
  • Perspektiv – lita på att Gud vet vad som pågår, du är inte bortglömd eller undanskuffad. En dag kommer all ondska och orättvisa straffas och försvinna, håll fast vid det hoppet!
  • Lev en dag i taget.
  • Håll dig kvar i gemenskapen med andra kristna – vi tillhör varandra och får bära varandra.


                                            Tillsammans, /Lotta Stevens

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

*

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.