Vad gör dom?

-Om ungdomars liv på sociala medier

Tisdag 18 mars
kl.18.30-20.30
Maserskolans aula, Hagavägen i Borlänge

Fältassistenterna i Borlänge träffar barn och ungdomar dagligen. De finns där barn och ungdomar finns – både i skolan, på stan och på nätet. De har mer erfarenhet än de flesta av oss vuxna av vad som händer på nätet och hur ungdomar umgås på sociala medier. Det finns både positiva och negativa sidor av sociala medier. Vad behöver ungdomar tänka på? Vad behöver du som förälder veta och vara uppmärksam på? Polisens it-forensiker vet det mesta som är värt att veta om internet. Vad händer med bilder som jag lägger ut på sociala medier? Vilka risker finns? Vilka rättigheter och skyldigheter har jag på nätet? Och vad händer när en obetänksam kommentar eller handling på nätet blir ett brott?

Vi får träffa några av kommunens fältassistenter och polisens it-forensiker..
De berättar, reder ut begreppen och svara på frågor.

Missa inte denna viktiga kväll!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

*

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.